Jdi na obsah Jdi na menu
 


Užovka červená

24. 6. 2006

Užovka červená

Užovka červená
Latin:Elaphe guttata
Výskyt:Jih a východ USA,severní Mexiko.
Biotop:Kukuřičná pole,okraje silnic, borovicové lesy, plantáže.
Věk:10 - 20 i více let.
Ikony chovu:Připravuje se
Popis:
Ideální chovanec pro začátečníky. Je nenáročný, nepodléhá často stresu a není agresívní. Zhruba 1,5 m dlouhý had, který má červeně,oranžově, hnědě zbarvené skvrny. Po stranách břicha má šachovnicový vzor. Hlavu má zřetelně oddělenou od těla.
Podmínky chovu:
Suché terárium 60x35x35 cm (dxšxv) s velkou miskou na vodu, větví a úkryty. Pro dekoraci můžete použít rostliny. Jako podklad je nejlepší křemenný písek. Teplota je 25 - 30°C s místním ohřevem pod lampou až na 35 - 40°C. Pokud máte zájem o odchov mláďat hady nechte zimovat. Pro všechny druhy je teplota 8 -13°C nejvhodnější. U evropských hadů může teplota krátkodobě klesnout k bodu mrazu. Začínejte v pozdních podzimních měcících od října do prosince. Zimování probíhá tři měsíce, ale u severo a středoamerických druhů může být i pěti měsíční. Pokud máte speciální terarijní místnost zimování lehce připravíte. V teráriích vypněte světlo a vytápění. Topení v místnosti stáhněte nebo vypněte a terária zatemněte kusem látky. Když nemáte možnost nechat zvířata přezimovat v tera místnosti použijte oddělené uzamykatelné nádrže, které uložte do sklepa či chladničky. Musí být větratelné a snadno kontrolovatelné. Nádrž naplňte směsí rašeliny a písku, doplňte kouskama kůry a mechem. Stále musíte doplňovat čerstvou vodu. Po přezimování hadům pomalu zvyšujte teplotu a světlo po dobu asi 8 dnů. Krmte až je terárium v plném provozu.
Potrava:
Podle velikosti hada. Malí hlodavci, příležitostně ptáci.
Manipulace:
Na jaře je aktivní převážně ve dne a v létě vylézá z úkrytu až při setmění. Při přenášení vytvořte hadovi oporu z rukou.
Zdravotní problematika:
Pravidelně podávejte vitamínové preparáty.
Určení pohlaví:
Sondováním, analýzou DNA.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

velikost

(patrik, 26. 12. 2008 18:37)

užovka červena ma az1,7m

věk

(patrik, 26. 12. 2008 18:33)

uzovka cervena se doziva az 60let

Užovka

(Lucisek, 11. 7. 2007 12:59)

Hezký blog,hukni se mna můj ten je celej o hadech: hadi-cci.blog.cz