Jdi na obsah Jdi na menu
 


leguán zelený

25. 6. 2006

Leguán zelený

Leguán zelený
Latin:Iguana iguana
Výskyt:Střední a Jižní Amerika, některé ostrovy v Karibiku.
Biotop:Tropické deštné pralesy, upřednostňuje pobyt v blízkosti vody.
Věk:12 - 15, ale i 20 a více let.
Ikony chovu:Připravuje se
Popis:
Krásný velký ještěr, dorůstající délky až 230 cm, v zajetí většinou pod dva metry. Dvě třetiny délky však připadají na ocas. Je velmi komunikativní, čistotný a strašně zvědavý, při správném vedení se dá dobře ochočit. Rád se vyhřívá a je velmi dobrý plavec. Svého chovatele bezpečně poznává a má k němu vztah. Nechává se rád nosit na rukou či rameni. Není ovšem vhodným chovancem pro toho kdo si netroufne na velikého ještěra nemá trpělivost na výchovu a neposkytne mu dostatek prostoru.
Podmínky chovu:
Terárium minimálních rozměrů 150x150x200 s bazénem, rostlinama a silnýma větvema, teplota 25 - 30°C s lokálním ohřevem až 35 - 40°C, v noci 20 - 25°C, jako podklad lze použít smíchanici lignocelu, rašeliny, listovky v poměru 1:1:1. Osobně si však myslím že je nejlepší hygienická podlaha pokrytá linoleem či dlaždicema. Nikdy nedávejte materiál, který by zvířata mohla spolknout, jako štěrk nebo granule co absorbují vodu. Zvířata i terárium denně postřikujte, udržujte vlhkost 60 - 80 %. Za určitých podmínek je možné chovat leguána zcela volně. Více se dozvíte v oddíle vědník, chov leguána zeleného.
Potrava:
Co nejrozmanitější - převažuje rostlinná strava 60%, květiny 30%, ovoce 10%. Mláďata do dvou let věku a březí samičky krmte 15% živočišné stravy (hmyz,myší holátka, namočené suché krmivo pro kočky, v nouzi kuřecí maso nebo moučné červy). Listy hrachu a fazole, salát, vojtěšku, pampelišku, pórek, papriku, cuketu, ibišek, listy vrby, lípy, naklíčené fazole mungo, naklíčenou čočku, výhonky alfalfy, jetel, ..... meloun, maliny, banány i se slupkou, švestky, hroznové víno, pomeranč, kiwi.... vařené vejce, tvaroh, vařenou rýži - přírodní, .... Další inspiraci najdete v rubrice kuchařka, (menu pro leguány).
Manipulace:
Berte malého leguána často do ruky, dívejte se mu do očí a mluvte na něho, přitom ho hlaďte po celé délce tělíčka až po špičku ocásku, naučte ho přijímat potravu z ruky. S velkou dávkou trpělivosti se dá ochočit i velký leguán, ale za cenu mnoha šrámů a škrábanců. Zvíře se brání mohutnými údery ocasem, ale vždy před tím zaujme výhružný postoj s roztaženým krčním lalokem, pokyvuje hlavou a syčí.
Zdravotní problematika:
Stravu je nutné doplňovat vitamíny a minerály. Hlavně mláďata jsou náchylná na nedostatek vápníku. Poměr vápníku a fosforu by měl být 2:1. Vitamíny a minerály lze použít ve formě prášku nebo rozpustné ve vodě, zvířata můžeme vitamínovým roztokem (správně naředěným) i rosit. Pokud nemají přístup na sluníčko nebo specielní terarijní zářivky, ozařujeme je denně několik minut Horským sluncem.
Určení pohlaví:
Velice obtížné, samička má menší femorální póry (1 mm), sameček má silnější kořen ocasu, širší hlavu, femorální póry 1 - 4 mm
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Leguán

(Andy, 15. 8. 2007 10:37)

Nechtěl by někdo Leguána zeleného?Mám samičku 2 roky cca 70cm,prodám ji i s teráriem za 2500Kč.Pouze osobní odběr v Brně.Email JessLee@seznam.cz

Re: Leguán

(Kolářová, 24. 3. 2012 13:17)

Dobrý den,inzerát už je prošlý že??Hned bych souhlasila.Děkuji

leguan

(leguan, 10. 10. 2007 9:56)

mate hnusny stranky

drt

(gupbrp, 10. 10. 2007 9:55)

lop

leguan

(marian, 5. 9. 2007 16:58)

jak ochocim starsiho leguana diky. sumo1@seznam.cz

leguan

(marian, 5. 9. 2007 16:55)

pekne stranky!!!!!mam moznost prevzit neochoceneho leguana zeleneho rok a pul stary ochocim ho a jestli tak jak.dekuji.

leguan

(marian, 5. 9. 2007 16:55)

pekne stranky!!!!!mam moznost prevzit neochoceneho leguana zeleneho rok a pul stary ochocim ho a jestli tak jak.dekuji.

leguan

(Marketa, 28. 6. 2007 16:57)

gratuluju je to velmi dobry clanek